Białko to niezbędny składnik odżywczy, o którego spożycie trzeba szczególnie zadbać po operacji bariatrycznej. Ograniczona wielkość spożywanych posiłków może przyczynić się do wystąpienia jego niedoborów a w konsekwencji pojawienia się niepożądanych skutków ubocznych niedożywienia białkowego. Zobacz jakie są najlepsze źródła białka po operacji bariatrycznej.
Najlepsze źródła białka po operacji bariatrycznej
Białka w uproszczeniu to długie łańcuchy składające się z wielu różnych koralików czyli aminokwasów. W zależności od rodzaju występujących aminokwasów wyróżniamy białka pełnowartościowe i niepełnowartościowe. Przyjęło się, że źródłem białek pełnowartościowych są produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby, jajka, produkty mleczne), a niepełnowartościowych produkty pochodzenia roślinnego (suche nasiona roślin strączkowych, orzechy, nasiona, zboża). Najlepiej łączyć oba te źródła jednocześnie dzięki czemu dostarczymy organizmowi wszystkich niezbędnych aminokwasów w odpowiednich ilościach.
Osobiście uważam, że w pierwszych tygodniach od zabiegu lepiej skupić się na odzwierzęcych źródłach białka. Po pierwsze produkty te zawierają stosunkowo dużo białka w małej porcji (co jest istotne przy spożywaniu małych objętościowo posiłków) , a po drugie są bardziej lekkostrawne. Roślinne źródła białka, szczególnie suche nasiona roślin strączkowych, zawierają dużo błonnika, którego spożycie w początkowym okresie powinno być zredukowane. Poza tym wykazują właściwości wzdymające.
Komponując posiłki warto, żebyś wiedział/a jaka jest zawartość białka w poszczególnych produktach. W poniższych tabela znajdziesz informacje o ilości tego składnika w 100 g różnych produktów a to z pewnością ułatwi Ci układanie Twojego codziennego menu.
Odzwierzęce źródła białka
Roślinne źródła białka
Po operacji bariatrycznej zaleca się spożywanie minimum 60-80 g białka na dzień rozłożonego mniej więcej po równo na każdy posiłek.
Jeżeli trudno Ci pokryć zapotrzebowanie białka posiłkami możesz wesprzeć się medycznymi odżywkami białkowymi.