Niewątpliwie spożywanie odpowiedniej ilości błonnika po operacji bariatrycznej może być utrudnione. Główną przyczyną tego są znacznie mniejsze porcje pożywienia, które pacjenci są w stanie zjeść oraz skupianie się głównie na spożywaniu odpowiednich ilości białka. Z arytkułu dowiesz się, które produkty są dobrym źródłem błonnika, ile błonnika powinieneś spożywać po operacji bariatrycznej i co zrobić żeby jego ilość w diecie była większa.

Rodzaje błonnika

Błonnik pokarmowy to substancja pochodzenia roślinnego, która nie ulega strawieniu i nie wchłania się w przewodzie pokarmowym.

Wyróżniamy dwie frakcje błonnika:

  • Rozpuszczalna w wodzie
  • Nierozpuszczalna w wodzie

Obie frakcje błonnika pełnią inne, ale istotne funkcje w prawidłowym działaniu układu pokarmowego człowieka.

Błonnik rozpuszczalny w wodzie tworzy żel, który wypełnia żołądek a później jelita. Spowalnia on wchłanianie glukozy i trójglicerydów, zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi, ułatwia usuwanie toksycznych produktów przemiany materii i metali ciężkich. Ponadto przyczynia się do rozwoju pożytecznych bakterii w jelitach.

Błonnik nierozpuszczalny wchłania wodę, ale się w niej nie rozpuszcza. Dzięki temu zwiększa się objętość stolca, przyśpieszeniu ulega perystaltyka jelit i rytm wypróżnień reguluje się. Nierozpuszczalne frakcje błonnika działają jak „miotełka”, które czyszczą jelita z zalegających resztek pożywienia.

Ile błonnika należy spożywać po operacji bariatrycznej?

Zalecana ilość błonnika jest różna i zależy od czasu jaki upłynął od zabiegu oraz etapu diety. W początkowym okresie, kiedy zalecana jest dieta płynna lub miękka należy unikać produktów, które są dobrym źródłem błonnika. Produkty bogate w włókno pokarmowe wprowadzasz powoli dopiero na etapie diety stałej.

Aktualnie zaleca się, aby spożywać 15 g błonnika na każde 1000 kcal, ale można też wprowadzić rozróżnienie według płci i dla kobiet prawidłowa ilość to 25 g błonika na dobę a dla mężczyzn 38 g.

Z praktycznego punktu widzenia pierwsza metoda jest łatwiejsza w początkowym etapie diety stałej, a po około roku od zabiegu korzystniejsze jest stosowanie drugiej metody.

Produkty bogate w błonnik pokarmowy

Głównym źródłem błonika w diecie są pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, orzechy, pestki, warzywa oraz owoce. W początkowych etapach diety są to na pewno produkty niewskazane, ale podczas rozszerzania diety staraj się je już powoli wprowadzać.

W dłuższym okresie czasu spożywanie produktów oczyszczonych i przetworzonych (np. białe pieczywo, płatki kukurydziane, mąka pszenna, itp.) na pewno nie będzie wpływać pozytywnie na Twój stan zdrowia.

W tabeli poniżej znajdziesz porównanie ilości błonnikach w produktach zbożowych pełnoziarnistych i oczyszczonych.

 

błonnik w produktach zbożowych

 

Wyraźnie widać, że zdecydowanie bogatsze w błonnik są pełnoziarniste produkty zbożowe.

Niestety obawa przed węglowodanami sprawia, że wielu pacjentów po zabiegach bariatrycznych produkty zbożowe omija szerokim łukiem a to błąd, który często doprowadza do pojawienia się problemów chociażby z regularnymi wypróżnieniami.

Jak zwiększyć ilość błonnika w diecie po zabiegu bariatrycznym?

  • Produkty bogate w błonnik zacznij wprowadzać dopiero na etapie diety stałej
  • Większe ilości błonnika wprowadzaj stopniowo, zbyt jego szybkie dodawanie może powodować pojawienie się objawów żołądkowo-jelitowych, takich jak bóle brzucha, wzdęcia i gazy, biegunki
  • Spożycie błonnika rozłóż w ciągu dnia na kilka posiłków, np. 3-4 g na każdy posiłek
  • Wprowadź do swojej diety pełnoziarniste produkty zbożowe – chleb razowy, kasze, makaron pełnoziarnisty, brązowy ryż, płatki owsiane, itp.
  • Jedz warzywa i owoce
  • Wprowadź do swojej diety rośliny strączkowe takie soczewica, ciecierzyca, fasola
  • Do posiłków dodawaj siemię lniane, nasiona chia, łuski babki jajowatej

    Więcej wpisów