Zaparcia są częstym problem u pacjentów po operacjach bariatrycznych, szczególnie w pierwszych tygodniach po zabiegu. Jest to normalne i związane głównie z zahamowaniem czynności układu pokarmowego oraz małą ilością przyjmowanych pokarmów.
W późniejszych etapach zaparcia powinny jednak ustąpić. Jeżeli problem z regularnymi wypróżnieniami będzie się utrzymywał to przed sięgnięciem po środki przeczyszczające zastanów się, czy nie popełniasz błędów żywieniowych.
Najczęstsze przyczyny zaparć po operacji bariatrycznej
- Zbyt mała ilość wypijanych płynów – minimum to 1,5 l, najlepiej żeby była to woda lub lekkie herbaty czy napary z ziół (bez cukru)
- Zbyt mała ilość błonnika w diecie – błonnik działa jak szczotka do czyszczenia, zwiększa masy kałowe oraz ułatwia przemieszczanie ich przez jelita. Pamiętaj jednak, że błonnik „potrzebuje” wody. Zbyt mała ilość wypijanych płynów w ciągu dnia, mimo odpowiedniego spożycia błonnika, może nawet nasilić zaparcia. Więcej o błonniku dowiesz sie we wpisie Błonnik po operacji bariatrycznej
- zbyt mała ilość tłuszczy w diecie – tłuszcz przechodząc do końcowego odcinka jelita zwiększa szybkość przesuwania się strawionej treści pokarmowej. W przypadku zbyt małej ilości tłuszczu w diecie (co obserwuję bardzo często u pacjentów) jest to utrudnione i nasila problemy z regularnymi wypróżnieniami.
- zbyt małe spożycie fermentowanych produktów – jedzenie fermentowanych produktów (kiszonki, jogurty, kefiry) poprawia florę bakteryjną jelit, usprawniając w ten sposób działanie układu trawiennego, polepszając ruchy jelit i formowanie się stolca
- nadmierna suplementacja żelazem
- zbyt mała aktywność fizyczna – regularna aktywność fizyczna usprawnia motorykę jelit.
Jak radzić sobie z zaparciami po operacji bariatrycznej?
Pierwszym krokiem w walce z zaparciami po zabiegu bariatrycznym jest przeanalizowanie swojej diety. Tak jak pisałam wcześniej w pierwszych dniach a nawet tygodniach od operacji zaparcia są normalne, ale później, na etapie diety stałej, rytm wypróżnień powinien się uregulować.
Komponując posiłki nie skupiaj się tylko na białku, pamiętaj też aby dodać pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, pestki, warzywa i owoce. Są one źródłem błonnika czyli niezbędnego składnika diety, który reguluje rytm wypróżnień.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybranie chleba razowego niż pszennego jasnego, podczas przygotowywania placuszków skorzystaj z mąki pełnoziarnistej. Jeżeli lubisz makarony swój posiłek przygotuj z makaronu pełnoziarnistego a na obiady zamiast ziemniaków wprowadź też kasze czy ryż brązowy.
Nie bój się warzyw i owoców. Faktycznie na talerzu bariatrycznym pełnią one drugoplanową rolę, ale nie powinny być pomijane całkowicie. Do każdego głównego posiłku dodaj chociaż 3 różyczki brokuła, 2 plasterki pomidora, 1/2 ogórka lub inne warzywa, które lubisz.
Pamiętaj również o tłuszczach. Przygotowując owsiankę czy koktaj dorzuć orzechy, pestki czy masło orzechowe. Nie bój używać się oliwy z oliwek, oleju rzepakowego czy oleju z awokado – przygotuj na ich bazie sosy do sałatek. Na kanapki nałóż awokado lub przygotuj pasty na jego bazie.
Nieocenione w walce z zaparciami są probiotyki dlatego do diety wprowadź więcej jogurtów, kefirów, kiszonych ogórków, kapusty, itp. Jeżeli z jakiś względów nie lubisz takich produktów wprowadź suplementację probiotykami.
Do prawidłowej pracy jelit niezbędna jest aktywność fizyczna. Staraj się ruszać systematycznie, ale wybierając aktywności, które sprawiają Ci radość. Nie musisz od razu spędzać 2 godzin na siłowni, na początek wystarczy chociaż spacer.
Jeżeli jednak zmiany w diecie i większa aktywność fizyczna nie przyniesie poprawy zgłoś się do swojego lekarza prowadzącego.