Blog "Dieta na co dzień" - Gabinet dietetyczny Perfect Line

Blog „Dieta na co dzień”

Witam Was na blogu o zdrowym odchudzaniu. Jestem dyplomowanym dietetykiem i od ponad 10 lat prowadzę gabinet dietetyczny Perfect Line mieszczący się w Łodzi.

Nadmierna masa ciała to nie tylko problem estetyczny

Nie znam dokładnych statystyk, ale mogę śmiało powiedzieć, że pod moją opieką było około 2000 osób. Głównym obszarem zainteresowania pacjentów, jak nie trudno się domyślić, była i jest dieta odchudzająca. W ostatnich latach widzę jednak, że profil pacjenta chcącego poprawić swoją sylwetkę wyraźnie się zmienia. Kiedyś były to głównie osoby mające kilkanaście nadprogramowych kilogramów i nie skarżące się na swój stan zdrowia. Teraz, w 90%, są to osoby z nadwagą i otyłością oraz jednocześnie cierpiące na liczne zaburzenia metaboliczne i hormonalne.

Podczas pierwszej konsultacji przeprowadzam bardzo szczegółowy wywiad. Jest on niezbędny do ułożenia prawidłowej diety dopasowanej do pacjenta. Od kilku lat, obserwuję, że naprawdę bardzo rzadko, zdarzają się pacjenci, którzy generalnie oprócz nadmiernej masy ciała, nie chorują na nic innego. Niestety większość cierpi na insulinooporność, cukrzycę typu II, niedoczynność tarczycy, PCOS, nadciśnienie, zmaga się z wysokim cholesterolem i podwyższonym stężeniem kwasu moczowego. Sporo osób ma też problemy z przewodem pokarmowym – pojawia się z refluks, zespół jelita drażliwego, choroby wątroby i wiele, wiele innych.

To wszystko sprawia, że dieta odchudzająca nabiera zupełnie innego wymiaru. Oprócz redukcji masy ciała priorytetem staje się poprawa stanu zdrowia, o czym pacjenci niejednokrotnie zapominają albo nie zdają sobie sprawy. Opiekując się pacjentami i tworząc dla nich zalecenia żywieniowe biorę pod uwagę te wszystkie aspekty.

Skąd pomysł na bloga?

Pomysł na bloga powstał niedawno. Jeszcze w listopadzie zeszłego roku, rozmawiając z informatykiem, zarzekałam się, że nie będę pisać żadnego bloga. Jednak w ostatnim czasie, w trakcie lockdown-u, kiedy nie miałam możliwości spotykania się z moim pacjentami w gabinecie, w głowie zaczął kiełkować ten pomysł. Z początku podchodziłam do niego z dużą rezerwą, ale w trakcie Wyzwania KWARANTANNA, które trwało od połowy kwietnia do końca maja (dla moich pacjentów z gabinetu), otrzymała wiele słów aprobaty i zachęty żebym spróbowała.

W ten sposób stworzyłam swoją stronę internetową, na której znalazło się miejsce na bloga. Jestem dodatkowo dumna, bo stronę zrobiłam całkowicie sama. Zajęło mi to dwa miesiące, podczas których od podstaw uczyłam się obsługi WordPressa, Photoshopa i innych programów, ale efekt bardzo mi się podoba. Mam nadzieję, że Wam również.

O czym będzie blog „Dieta na co dzień”?

No dobrze, ale wracając do bloga – co na nim znajdziecie? Tematyka związana będzie z dietą odchudzająca, bo ta jest najbliższa mojemu sercu i mam w niej największe doświadczenie. Jednak chcę żeby był to blog, który oprócz ogólnych informacji o odchudzaniu dał Wam coś więcej… dał wsparcie kiedy, cierpicie na choroby dietozależne, dał wiedzę jak schudnąć i jednocześnie poprawić swój stan zdrowia. Pokaże Wam jak łączyć zalecenia podczas odchudzania z zaleceniami przy konkretnych jednostkach chorobowych. Pokaże Wam jak być na diecie i nie spędzać połowy dnia w kuchni. Znajdziecie w nim wskazówki co robić kiedy cierpicie na permanentny brak czasu i trzymanie diety odchudzającej wydaje się Wam awykonalne. Na pewno będę też poruszane kwestie natury psychodietetycznej, bo „porządek w głowie” to pierwszy krok do sukcesu i zmiany sposobu odżywiania. W planach mam również pokazywanie Wam najsmaczniejszych i cieszących się największą popularnością dań, które goszczą na talerzach moich pacjentów indywidualnych.

Zapraszam Was serdecznie do odwiedzania mojego bloga

Kinga Kryska-Domańska